Skład osobowy

Kierownik

Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku

prof. dr hab. n. farm. Tomasz Osmałek 

tosmalek@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-41

prof. dr hab. n. farm. Janina Julek, prof. zw. 

Kierownik w latach 2007-2020

jlulek@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-49 

Po ukończeniu studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (UMP) prof. Janina Lulek przez wiele lat pracowała jako nauczyciel akademicki w Katedrze i Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Analitycznej macierzystej uczelni. W tym czasie jej badania były ściśle związane z analitycznymi i ekotoksykologicznymi aspektami trwałych zanieczyszczeń organicznych (WWA, PCB). Stopień doktora nauk farmaceutycznych uzyskała w 1985 r., a doktora habilitowanego w 1999 r. W 2007 r. uzyskała tytuł profesora a od 2012 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 2007 do 2021 roku jako kierownik Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku UMP zmieniła zakres swoich zainteresowań badawczych. W ostatnich latach jej działalność naukowa koncentruje się głównie na zaawansowanych systemach dostarczania leków (nośniki krzemionkowe i elektroprzędzone biodegradowalne materiały polimerowe), preformulacji i formulacji (mikro i nanocząstki, minitabletki) oraz badaniach rozpuszczania/ uwalniania leków in vitro a także na wodach mineralnych i peloidach. Jest autorką wielu recenzowanych artykułów naukowych oraz liderem kilku krajowych i międzynaro dowych projektów naukowych, a także licznych projektów realizowanych z przemysłem farmaceutycznym. Od ponad dwudziestu lat jest koordynatorem współpracy UMP – UL (Lorraine University, Nancy). Z jej inicjatywy, przy UMP został utworzony Studencki Oddział Międzynaro dowego Stowarzyszenia Inżynierii Farmaceutycznej (2010).  Wielkim wyzwa niem w jej karierze akademickiej było koordynowanie międzynarodowego i międzyresortowego projektu ORBIS (www.orbisproject.eu, H2020-MSCA-RISE-2017), finansowanego z funduszy Komisji Europejskiej. Prof. Lulek była promotorem/ko-promotorem 10 wyróżnio nych rozpraw doktorskich. Dwóch jej doktorantów obroniło prace doktorskie w oparciu o porozumienie co-tutelle (PUMS – UL), a dwóch innych pochodzi z firm farmaceutycznych. W 2021 roku prof. Lulek została uhonorowana Nagrodą Indywidu alną Ministra Zdrowia za całokształt działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej. Profesor Lulek jest zapalonym miłośnikiem gór i rodzinnych wycieczek rowerowych. 

 

 

mgr Beata Piechowiak

Specjalista administracyjny

farmstos@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-40/ 641-84-42

 

 

dr hab. n. farm. Marcin Skotnicki

Adiunkt ze stopniem dr hab.

marcskot@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-49

 

 

dr hab. n. farm. Magdalena Waszyk-Nowaczyk

Adiunkt ze stopniem dr hab.

mwaszyk@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-49

Dr hab. n. farm. Magdalena Waszyk-Nowaczyk - kierownik Pracowni Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej, a także studiów podyplomowych: Profesjonalne doradztwo i opieka farmaceutyczna w aptece ogólnodostępnej. Prowadzi działalność naukową w temacie opieki farmaceutycznej, koncentrując się na konsultacji Nowy Lek w gabinetach opieki farmaceutycznej oraz holistycznym podejściu do pacjenta. Jako dydaktyk jest miłośniczką innowacyjnych metod nauczania z praktycznymi aspektami, także z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej. Dzięki ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską i Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym aktywnie wspiera pracę farmaceutów z pacjentami w całej Polsce.  

 

 

dr n. farm. Beata Czarczyńska-Goślińska

Adiunkt

bgoslinska@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-45

Dr farm. Beata Czarczyńska-Goślińska jest pełnomocnikiem ds. praktyk wakacyjnych realizowanych w przemyśle przez studentów po IV roku kierunku farmacja. Prowadzi zajęcia z technologii postaci leku dla studentów farmacji, kosmetologii, inżynierii farmaceutycznej oraz kursy podyplomowe OW. Jej obecne zainteresowania badawcze obejmują głównie technologię stałych i półstałych postaci leku, ze szczególnym uwzględnieniem formulacji z fotouczulaczami o potencjalnym zastosowaniu w PDT a także oceny interakcji substancji pomocniczych i nanocząstek z wybranymi API. Numer ORCID 0000-0001-8654-7987. 

 

 

dr n. farm. Anna Froelich

Adiunkt 

froelich@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-46

 

 

dr n. farm. Barbara Jadach

Adiunkt 

bajadach@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-46 

Zainteresowania naukowe dr Jadach skupiają się na wykorzystaniu polimerów naturalnych do przygotowania nośników, jak i postaci leku. Badania obejmują m.in. prace nad przygotowaniem mikrocząstek z wykorzystaniem zjawiska żelowania jonotropowego, jako nowoczesnych nośników substancji aktywnych; wykorzystanie układów liquid-solid czy solid-solid w celu poprawy szybkości rozpuszczania substancji leczniczych, jak również opracowywanie postaci szybko rozpadających się w jamie ustnej (filmy ODF). 

 

 

dr Emilia Jakubowska

Adiunkt

ejakubowska@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-46

Dr Emilia Jakubowska naukowo zajmuje się głównie inżynierią cząstek. Kierowniczka projektu NCN Preludium (2018-2022) dotyczącego opracowania nanokryształów cilostazolu. Stypendystka Maria Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships (2024-2026), w ramach stażu podoktorskiego na Univeristy of Chemistry and Technology Prague prowadzi badania nad współprzetwarzaniem API z substancjami pomocniczymi w celu umożliwienia ich tabletkowania bezpośredniego (projekt ManCoProc https://cordis.europa.eu/project/id/101152117). Członkini, a później wicedyrektorka Training Committe projektu ORBIS (https://cordis.europa.eu/project/id/778051). Dr Jakubowska ma doświadczenie współpracy z przemysłem farmaceutycznym dzięki wspólnym projektom oraz odbytym stażom (m.in. APC w Dublinie, 2023). Jako adiunkt KiZTPL prowadzi zajęcia na kierunkach farmacja oraz inżynieria farmaceutyczna z zakresu receptury aptecznej, technologii stałych postaci leku oraz farmacji przemysłowej.

 

 

dr n. farm. Bartłomiej Milanowski

Adiunkt 

bmilan@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-45

 

 

dr n. farm. Hanna Bartylak

Starszy wykładowca

bartylak@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-44

 

 

dr n. farm. Joanna Kowalewska-Szalbierz

Starszy wykładowca

jkarol@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-45

 

 

dr n. farm. Arleta Matschay

Starszy wykładowca

amatscha@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-43

 

 

dr n. farm. Magdalena Ratajczak

Starszy wykładowca

mratajcz@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-44

Starszy wykładowca w KiZTPL, posiada doświadczenie w pracy w aptece otwartej, koordynator zajęć z technologii postaci leku na IV roku farmacji, współautor przewodnika do ćwiczeń z receptury aptecznej dla studentów III roku farmacji. Prowadzi zajęcia na 3 roku farmacji, kosmetologii, kursy podyplomowe dla farmaceutów. Pełnomocnik ds. praktyk wakacyjnych po III roku oraz praktyk zawodowych po V roku farmacji, członek Wydziałowego Zespołu Doskonalenia i Zapewnienia Jakości Kształcenia. 

 


dr n. farm. Katarzyna Wróblewska

Starszy wykładowca

kzajac@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-44

Dr farm. Katarzyna Wróblewska jest starszym wykładowcą w Katedrze Technologii Postaci Leku. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w aptece otwartej, prowadzi zajęcia z zakresu technologii postaci leku dla studentów 3, 4 roku farmacji, kosmetologii, inżynierii farmaceutycznej, kursy podyplomowe dla farmaceutów. Pełni funkcję pełnomocnika ds. praktyk wakacyjnych po IV roku kierunku farmacja. Jest członkiem Wydziałowego  Zespołu Doskonalenia i Zapewnienia Jakości Kształcenia. 

 

 

mgr n. farm. Piotr Gadziński

Asystent

pgadzinski@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-46

Magister farmacji, Doktorant, Asystent w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku oraz czynny farmaceuta w aptece ogólnodostępnej. Prowadzę badania w zakresie opracowania doustnych postaci leku o modyfikowanym uwalnianiu opartych o polimery pochodzenia naturalnego do dostarczania mesalazyny w terapii chorób zapalnych jelit. Kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium 19. Członek Rady Programowej ds. Kierunku Farmacja na kadencję 2024-2028.  

 

 

mgr n. farm. Weronika Guzenda

Asystent/ Doktorantka (tryb eksternistyczny)

wguzenda@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-47

Magister farmacji, asystent w Pracowni Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej, a także czynny farmaceuta w aptece ogólnodostępnej. Zainteresowania naukowe obejmują holistyczną opiekę nad pacjentem, rozwój opieki farmaceutycznej, opracowywanie materiałów edukacyjnych dla pacjentów oraz recepturę apteczną. Koordynator Studiów Podyplomowych „Profesjonalne doradztwo i opieka farmaceutyczna w aptece ogólnodostępnej”.

 

 

mgr n. farm. Agata Nowak

Asystent

agata.nowak@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-45

Magister farmacji, asystent w Pracowni Farmacji Przemysłowej. Jej działalność naukowa koncentruje się na badaniu wpływu procesu starzenia fizycznego na właściwości fizykochemiczne dyspersji amorficznych ciał stałych, z zastosowaniem zaawansowanych technik analitycznych. Dodatkowo, angażuje się w działalność dydaktyczną na kierunku farmacja, prowadząc zajęcia z zakresu technologii postaci leku, farmacji przemysłowej oraz opieki farmaceutycznej. 

 

 

mgr n. farm. Monika Wojtyłko

Asystent/ Doktorantka (Szkoła Doktorska)

mwojtylko@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-46

 

 

mgr Ewa Cichoń-Szmajda

Specjalista inżynieryjno-techniczny

ewcichon@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-40/ 641-84-42

mgr Anna Furmanek

Specjalista inżynieryjno-techniczny

furmanek@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-48 

mgr inż. Kinga Hyla

Specjalista inżynieryjno-techniczny

khyla@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-48

mgr Katarzyna Ilkiw

Specjalista inżynieryjno-techniczny

kilkiw@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-48

 


mgr Oliwia Kordyl

Specjalista inżynieryjno-techniczny/ Doktorantka (tryb eksternistyczny)

okordyl@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-45

Mgr biotechnologii, Oliwia Kordyl, pełni funkcję lab managera w projekcie „Druk 3D jako narzędzie do otrzymywania transdermalnych systemów mikroigłowych o zwiększonej skuteczności w leczeniu zaburzeń depresyjnych”. Jest również doktorantką w trybie eksternistycznym. Jej tematyka badawcza koncentruje się na opracowywaniu systemów mikroigłowych wytwarzanych techniką druku 3D do miejscowego podawania leków przeciwgrzybiczych w terapii infekcji grzybiczych skóry. 

 

 

mgr inż. Klaudia Szelejewska

Specjalista inżynieryjno-techniczny

kkruger@ump.edu.pl

tel.: (61) 641-84-48

mgr n. farm. Michał Gackowski

Doktorant (Szkoła Doktorska)

mgackowski4@gmail.com

tel.: (61) 641-84-47

Magister farmacji, doktorant w programie double degree Polska-Francja. W pracy badawczej zajmuję się opracowaniem innowacyjnych nanocząstek tlenku tytanu (IV) o podwyższonym profilu bezpieczeństwa i właściwościach fotoprotekcyjnych do leków fotolabilnych stosowanych na skórę. Drugim obszarem badań jest rozwój półstałych postaci leku opartych na mikroemulsjach, liposomach i transferosomach dla skórnego dostarczania worykonazolu. Interesuję się recepturą apteczną i opieką farmaceutyczną w Polsce. 

 

 

mgr n. farm. Beata Plewka

Doktorantka

beataszukalska@gmail.com

 

mgr n. farm. Julia Liwarska

Doktorant (Szkoła Doktroska)

julialiwar@gmail.com

tel.: (61) 641-84-46

Magister farmacji, doktorantka w Pracowni Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej. Członkini Sekcji Młodych Farmaceutów przy WOIA. W swoich badaniach zajmuje się aktywnymi metodami nauczania w Farmacji. Stawia na współpracę interdyscyplinarną oraz rozwój opieki farmaceutycznej. Prowadzi zajęcia dla 5 roku Farmacji w Aptece Ogólnodostępnej.