Pracownie

W Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku funkcjonują trzy pracownie, które specjalizują się w różnych dziedzinach badawczych:

1. Pracowania Druku 3D

Kierownik: dr n. farm. Anna Froelich

Skład osobowy Pracowni:

Podążając za najnowszymi trendami dotyczącymi innowacyjnych metod projektowania i wytwarzania postaci leku, pracownicy KiZ TPL od kilku lat prowadzą badania z wykorzystaniem technik druku 3D. Jednym z najważniejszych działań naukowych podjętych w Pracowni jest projekt ”Druk 3D jako narzędzie do otrzymywania transdermalnych systemów mikroigłowych o zwiększonej skuteczności w leczeniu zaburzeń depresyjnych” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Sonata (kierownik: prof. dr hab. n. farm. Tomasz Osmałek). Należy podkreślić, że projekt jest realizowany w interdyscyplinarnym zespole we współpracy z Politechniką Poznańską, co umożliwia podnoszenie kompetencji i umiejętności pracowników Katedry oraz nawiązywanie współpracy w zakresie innych projektów naukowych. 

Projekty z zakresu druku 3D obejmują szeroką współpracę naukową z jednostkami akademickimi, takimi jak:

Ze względu na różnorodność stosowanych materiałów i technologii, Katedra obecnie jest w posiadaniu 6 różnych drukarek 3D wykorzystujących różne techniki druku: 

Dodatkowo w Katedrze znajduje się również urządzenie Anycubic Wash&Cure 2.0 pozwalające na końcową obróbkę wydruków 3D wykonanych z żywicy fotoutwardzalnej.

 
Drukarki żywiczne do druku 3D SLA  

Drukarka 3D Foodbot S2
Chocolate Food

Drukarka 3D do druku FDM
Zortrax M200 
2.. Pracownia Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej

Kierownik: dr hab. n. farm. Magdalena Waszyk-Nowaczyk

Skład osobowy Pracowni:

Pracownia Farmacji Praktycznej i Opieki Farmaceutycznej to innowacyjne miejsce kształcenia i badań naukowych. Skupiamy się na praktycznym szkoleniu studentów i farmaceutów, doskonaleniu ich umiejętności w zakresie profesjonalnego doradztwa i opieki farmaceutycznej oraz współpracy z pacjentami i innymi specjalistami medycznymi. Wykorzystujemy nowoczesne metody nauczania, w tym praktykę w Centrum Symulacji Medycznej. Realizujemy innowacyjne projekty wdrożeniowe, a także promujemy holistyczne podejście do zdrowia pacjentów poprzez spersonalizowaną edukację. Jesteśmy pionierami w temacie utworzenia gabinetu opieki farmaceutycznej, w którym przeprowadzane są konsultacje farmaceutyczne Nowy Lek, jako porozumienie współpracy z Wielkopolską Okręgową Izbą Aptekarską oraz Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznych Usług Medycznych. Studenci mogą realizować swoje pasje w SKN Opieki Farmaceutycznej. W naszej pracowni stawiamy na jakość, interdyscyplinarną współpracę oraz nowoczesne rozwiązania w opiece zdrowotnej, dlatego jesteśmy zaangażowani w tworzenie ogólnopolskich wytycznych dla farmaceutów. Szczegóły udostępnione są na stronie: www.nowy-lek.pl. Projekty prowadzone w Pracowni obejmują współpracę naukową z następującymi jednostkami:

3. Pracownia Farmacji przemysłowej

Kierownik: dr hab. n. farm. Marcin Skotnicki

Skład osobowy:

W Pracowni Farmacji Przemysłowej zajmujemy się badaniami preformulacjnymi oraz opracowywaniem i oceną stałych i półstałych postaci leku.

Słowa kluczowe: farmacja przemysłowa, preformulacja, polimorfizm, faza amorficzna, pseoudopoliamorfizm, starzenie fizyczne, zgodność farmaceutyczna, preparaty złożone, analiza termiczna, skaningowa kalorymetria różnicowa (DSC)

Współpraca naukowa:

Koło naukowe/prace magisterskie

Studenci zainteresowani pracą w obszarze farmacji przemysłowej w Kole Naukowym Technologii Farmaceutycznej (dostępne 1 miejsce) lub/i wykonywaniem pracy magisterskiej (dostępne 1 miejsce) w obszarze preformulacji proszeni są o nawiązanie kontaktu mailowego z dr. hab. Marcinem Skotnickim.

Istnieje możliwość wykonywania pracy magisterskiej w ramach współpracy zagranicznej w ramach programu CEEPUS (wyjazd do innego Uniwersytetu) lub/i współpracy z przemysłem farmaceutycznym.

 

Ponadto, w badaniach wykorzystujemy aparaturę dostępną w laboratoriach Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej (https://citf.pl/).